- 09:55 Імбирне печиво з медом від Злати Огнєвіч: ароматне, хрумке та просто ідеальне для затишних вечорів
- 09:38 Де і коли дивитись онлайн фінал Ліги Європи «Тоттенхем» — «Манчестер Юнайтед»: розклад трансляцій та ставки букмекерів
- 09:24 «Вирівнювання цін»: нардеп розповів, чому українцям потрібно готуватися до неминучого здорожчання комунальних послуг
- 09:03 «Ера ШІ починається в Університеті культури!» — Михайло Поплавський
- 08:54 Ворог вночі підступно атакував Суми, Херсон та низку інших міст: де лунали вибухи та працювала ППО
- 08:18 Терези отримають цінну інформацію, а Козероги — відповідь на важливе питання: гороскоп та «працююча» практика від мольфара на 19 травня
- 18.05 22:27 Сріблясті босоніжки — тренд літа-2025: чому це взуття стане вигідною інвестицією в гардероб
- 18.05 22:00 Дуже смачна спаржа: королівське задоволення
- 18.05 21:30 Ніколь Кідман зізналася, що шкодує про одну річ, від якої відмовилася під час побачень
- 18.05 21:00 Як почистити духовку без проблем: найкращі домашні засоби
- 18.05 20:45 «Обов'язково зверху посипаю пампушки смаженою цибулею», — кулінарка-гастроблогерка Марина Гармаш
- 18.05 20:34 Користувався авторитетом серед побратимів: понад рік рідні чекали на захисника з Вінниччини, який поліг під Бахмутом
«Арія Одарки з опери „Запорожець за Дунаєм“ геніально втілена у фарфорових штофах подружжям Трегубових», — колекціонерка Людмила Карпінська-Романюк

Більшість цих робіт уже раритетні. Вони — мрія колекціонерів та театралів. До речі, робіт на театральні теми у творчому доробку українських фарфористів чимало. Це і сервізи «Театральний» та «Прем'єра», і статуетки, натхненні різними постановками.
Можливо, і у вашій оселі є театральні роботи вітчизняних митців-фарфористів? Чи знаєте ви історію їхнього створення? Чи відомо вам, як і де були придбані ці роботи або хто їх подарував та з якої нагоди?
До речі, вінтажні речі дуже стильно поєднувати в інтер’єрі із сучасними. Сьогодні це глобальний тренд у всьому світі.
У інтерв’ю «ФАКТАМ» колекціонерка та дослідниця історії українського фарфору, авторка книг Людмила Карпінська-Романюк розповіла про штофи та вази, натхненні першою українською оперою.
«Декоративні скульптурні штофи — справжня перлина серед українських порцелянових виробів»
— Дуже колоритні Одарка та Карась, втілені у наборі штофів подружжям геніальних митців-фарфористів Миколою та Валентиною Трегубовими на Коростенському фарфоровому заводі у 1985 році, — говорить Людмила Карпінська-Романюк. — Ці декоративні скульптурні штофи — справжня перлина серед українських порцелянових сувенірно-подарункових виробів. Микола та Валентина Трегубови створили їх у вигляді стилізованих жіночої й чоловічої фігур в українському національному вбранні (фото у заголовку). З боків штофу бачимо фігурні тримачі. Ручки штофа імітують позу Одарки «руки в боки», що означає рішучий настрій жінки. Цікаво, що митці зобразили Одарку у момент, коли вона співає свою знамениту арію, звертаючись до чоловіка, який два дні не ночував вдома:
«Відкіля це ти узявся?
Де ти досі пропадав?
Хоч би Бога побоявся!
Хоч би трохи сором мав!
Де ж це ти так веселився?
Де ж це так бенкетував?
Як крізь землю провалився!
Дома чом не ночував?»
А Карась відповідає:
«Ось послухай, що вчинилось…
Страх мене бере й тепер!
Лишенько таке зробилось —
Трохи-трохи я не вмер!..
Занедужав у дорозі (удає хворого)
Та й набрався я біди,
Так що ледве вже на возі
Привезли, привезли мене сюди…»
На що Одарка реагує:
«Чи не випив, чи не випив на дорогу?
Чи в дорозі, чи в дорозі вже напивсь?»
Карась, звісно, запевняє, що не пив…
— Дуже колоритно звучав цей «діалог» у виконанні знаменитих українських акторів Івана Паторжинського та Марії Вольгемут-Литвиненко. Цей фрагмент телеопери «Запорожець за Дунаєм» зберігся в інтернеті… Особливо колоритний момент, коли Карась каже: «Гей, Одарко, годі, буде! Перестань-бо вже кричать!» А Одарка відповідає: «Ні, нехай же чують люди! Ні, не буду я мовчать!»
— До речі, подружжя Трегубових також створило набір вазочок «Одарка та Карась», присвячений улюбленим героям опери. Ця робота датується 1969 роком.

«Кришки чайника та глечика можуть служити чашками, блюдцями, піалами»
— Яка робота на цю тему ваша улюблена?
- Дуже колоритний подарунковий фігурний набір для чаю «Одарка та сумський козак». Робота створена у 1996 році на Сумському фарфоровому заводі митцями Віталієм та Людмилою Шевченко. Ідея вражає креативністю. Кришки чайника та глечика можуть служити чашками, блюдцями, піалами. До речі, ця робота є у моїй колекції.

— Де ви придбали таку красу?
— Колись купила у антикварному магазині. Коштував набір досить дорого. Сьогодні це раритет. Такий набір і функціональний, і одночасно є окрасою оселі. Я користуюсь ним з якоїсь особливої нагоди чи можу налити у таку чашку чай і насолоджуватися ним, милуючись фарфоровим виробом. Взагалі треба сказати, що створені за ескізами Віталія Шевченка та розписані його дружиною Людмилою вироби неймовірні. Підписували їх логотипом ШВЛ. Віталій Шевченко тривалий час працював головним художником Сумського фарфорового заводу. Його творча манера яскрава та самобутня. Це ж можна сказати і про його талановиту дружину. Віталій та Людмила Шевченко приїхали до Сум наприкінці 1960-х років, коли у місті з'явився порцеляновий завод. Роботи подружжя зберігаються у Сумському художньому музеї імені Никанора Онацького.
«За мотивами легендарної опери створено і набір для лікеру „Одарка й Карась“»
— Справді цікава, незвичайна робота…
— Винахідливими майстрами посуду зарекомендували себе і художники Олександр й Тамара Крижанівські, що працювали на Городницькому фарфоровому заводі. За мотивами легендарної опери вони створили набір для лікеру «Одарка й Карась» у 1965 році. Два графини декоровані лаконічним розписом. У 1968 році творчість Крижанівських була відзначена як цінний внесок в українське декоративно-ужиткове мистецтво.

— Які ще роботи прикладного декоративного мистецтва були натхненні оперою?
— Дуже гарний набір «Одарка та Карась» Ігоря Зяблова. В кінці вісімдесятих років минулого століття йому довелося походити по морях на автентичних суденцях, створених одеськими корабелами своїми руками. Туреччина, Греція, Італія і Франція — за його плечима залишилися тисячі миль подорожей, пройдених з друзями під вітрилом і на веслах. Він — одесит. Його живопис одеський — яскравий, барвистий, соковитий.

Раніше в інтерв’ю «ФАКТАМ» колекціонерка Людмила Карпінська-Романюк розповіла про серію порцелянових шедеврів українського скульптора Владислава Щербини «Українські пісні».
Читайте також: «Порцелянові композиції, натхненні піснею „Несе Галя воду“, зачаровують красою», — колекціонерка Людмила Карпінська-Романюк
До речі, запрошуємо читачів «ФАКТІВ», які є поціновувачами краси порцеляни, до першого в Україні Музею фарфорових фігур ShvetsMuseum. У колекції музею ви зможете побачити найкращі зразки світових фарфорових мануфактур. Неймовірна порцелянова подорож подарує вам чимало позитивних емоцій та запам’ятається на все життя!
Фото з альбому Людмили Карпінської-Романюк
Фото у заголовку: В. та М. Трегубови. «Одарка та Карась». Коростенський ФЗ. 1985
208Читайте нас у Facebook